Náš havířovský spolek navštívil v sobotu dne 26.4.2025 zajímavá místa ze Slezského okolí.
Nejdříve byla prohlídka zámku Raduň, ještě s velikonoční výzdobou a s výkladem o velikonočních zvycích. Zámek patřil bohatému rodu Larisch-Mönnich a
na počátku 30. let 19. století se na Larisch-Mönnichovské statky přiženil Gebhard Blücher, vnuk stejnojmenného slavného pruského maršála, který vítězil nad Napoleonem. Za svá hlavní sídla ovšem považovali rodové panství v Krobiełowicích a Raduň. Pokračovali tedy v úsilí o zvelebení raduňské rezidence, kterou navíc dále přizpůsobovali nárokům na pohodlné a celoroční bydlení.
Následovala návštěva Opavy a procházka historickým centrem.
Opava má 56 000 obyvatel, leží na řece Opavě a soutoku s řekou Moravici, v Opavské pahorkatině.
Osídlena byla od pravěku a máme nálezy starší doby kamenné, byla součástí Jantarové stezky z Baltu k Jadranu. Dříve zde sídlily keltské kmeny a následně slované v 6-9 století byla součástí Velkomoravské říše od 10 stol. patřila pod správu českých knížat a králů.
V Opavě působil syn Přemysla Otakara II – nemanželský Mikuláš, po bitvě na Moravském Poli a útěku z vězení na Bezdězu, i Kunhuta manželka po Přemyslovi Otakarovi II. Opava byla místem pro vedlejší větev Přemyslovců až do 16 století.
Obdivovali jsme nejstarší stavbou z r 1269 Minoritský klášter s kostelem sv. Ducha a opavskou mincovnou, dále Kostel Nanebevzetí panny Marie, který založil řád německých rytířů r. 1204, dále Slezské divadlo, Hlásku – dnes Magistrát a další stavby na Horním a Dolním náměstí.
Na konci II. Světové války byla bohužel Opava nejzničenějším městem v celém Československu. V historické budově U bílého koníčka jsme měli zajištěno občerstvení.
Poslední naší velkou zastávkou byla Hrabyně a národní památník II. Světové války.
Ostravská operace byla vojenská ofenzíva Rudé armády probíhající od 10. března do 5. května 1945.Spočívala v útoku rudoarmějců a jednotek 1. čs. armádního sboru směrem na československé Slezsko a severní Moravu a průniku na území Československa.
Moravská Ostrava, Vítkovice, Karviná a Třinec byla po celou dobu války významným centrem nejen hutního a těžkého průmyslu, ale i strojní a vojenské výroby Německa. Po obsazení německého Porúří západními spojenci mělo Ostravsko pro Třetí říši klíčový význam. Tvořila 30 % celkové průmyslové produkce se strategickou výrobou litiny a oceli a specifickými nenahraditelnými průmyslovými technologiemi, umocněné strategickou dopravní polohou. Z vojensko-strategického hlediska měla obrana hranic celé Moravy a Čech zabránit přístupu Rudé armády do České kotliny a Prahy. Tento vojensko-politický aspekt prosazoval u Hitlera zejména servilní polní maršál Ferdinand Schörner.
Vstupní část expozice tvoří pamětní síň, v níž je centrálním objektem skleněný sarkofág s prstí z bojišť II. světové války, koncentračních táborů a dalších míst utrpení. Součástí areálu památníku je symbolický hřbitov se 13 000 destičkami se jmény padlých.
V památníku se promítají filmy, které navozují atmosféru bojů. K vidění jsou různé zbraně, uniformy vojáků a letců. Zajímavé jsou mapy s vývojem a obsazováním ČSR v roce 1938 a 1939.
Vedle památníku je umístěno několik kusů historické bojové techniky.
Slížová Hana – Havířov